O (c.c) isyan edene böyle iyilik yaparsa!

islam-nizami-250x250 O (c.c) isyan edene böyle iyilik yaparsa!

Zünnûn-i Mısrî (rah) anlatıyor:

Bir gün Nil nehrinin kenarında yürüyordum. Bir akrep gördüm; haraket halindeydi. İnsanlara zarar vermesinden koktum; elime bir taş alıp onu öldürmek istedim. Akrep hız­la kaçtı. Nil’in kenarında durdu. O sırada sudan bir kurba­ğa çıktı. Akrep onun sırtına sıçrayıp oturdu. Kurbağa suda yüzerek akrebi karşı sahile doğru götürmeye başladı. Ben de durumu merak edip suya daldım. Onlarla birlikte karşı ya geçtim. Onları takibe başladım.

Kurbağa karaya çıkınca, akrep üzerinden indi. Bira/ ileri doğru gitti. Orada sarhoş bir adam uyuyordu. Bir tano yılan da adamın etrafında dolaşıyor, onu sokmaya hazırla nıyordu. Akrep hızlıca yılanın üzerine atladı, onu öyle bir ısırıp soktu ki yılan olduğu yere yığılıp kaldı.

Ben varıp adamı uyandırdım. Adam korku ve heyecan la ayağa kalktı. Yanındaki yılanı görünce kaçmaya başladı. Ben,

“Korkma, onun sana zararı olmaz, seni ondan kurtaran kurtardı” dedim ve ona olayı anlattım. Adam başını önüne eğdi, bir müddet düşündü, sonra başını göğe kaldırıp,

“Ya Rabbi, sen isyan eden benim gibi bir kula böyle iyi­lik ve ihsanda bulunursan, ya sana sürekli itaat eden kulla­rına nasıl iyiliklerde bulunursun kim bilir! Senin yüceliğine yemin olsun ki bir daha içki içmeyeceğim ve sana isyan et­meyeceğim” dedi. Sonra ağlayarak çekip gitti. Giderken şu manadaki beyitleri söylüyordu:

“Ey tembel kul, sen yatmış uyuyorsun; her şeye gücü yeten yüce Zat ise, seni nice tehlikelerden koruyor. Gözler uyuyup da o yüce sultandan nasıl gafil olur? Sen uyursun ama O’ndan sana hep nimetler gelir.

Yafii,Ravdü-r Riyahin,syf;291

Dilaver Selvi,Ateşin Yakamadığı Aşık

İnceleyin:  Bir Kıssa

Muhammed Ali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir