Kemalistlik,Apaçık Gericiliktir…

Kemal Tahir bir çok Kemalist tezi reddediyor, çürütüyor. Kendine göre makul ve mantıklı delilleri var. Büyük Nutuk’un okunuşunun 70. Cumhuriyetin 75. yıldönümü kutlanırken Kemal Tahir’in şu iddialarına hangi resmi merci, hangi İnkılap Tarihi profesörü cevap verecek bakalım:

İngilizler Vahdetdin’e karşı Mustafa Kemal’i tuttu. Mustafa Kemal İngiliz çıkarlarına hizmet etti. İngilizlerin halifelikten yana olduğu yalandır.

Halifelik dış anlaşmalara uyularak kaldırıldı.

Atatürk ilkeleri halka karşı, bu ilkelerin arkasına saklanarak namussuz dolaplar çevrildi.

İngilizler Mustafa Kemal hareketini tuttu, geliştirdi ve zafere ulaştırdı. Mustafa Kemal İngiliz Entelicans servisine hizmet teklif etti, Anadoluya geçtikten sonra İngilizlerle halifeliği kaldırmak şartıyla anlaştı. Emperyalistler ve bilhassa İngilizler için hilafetin kaldırılması zorunluluktu, bunun hıristiyan güçlerle yapılması, İslam dünyasında tepki uyandıracağından uygun bulunmadı, “işi içeriden kıvıracak adam arandı” buna da “Mustafa Kemal ve arkadaşları talip oldu. Misak-ı Milli’yi İngilizler hazırladı, İngilizlerin biricik şartı laik bir devlet kurulması idi.

“Kemalistlik apaçık gericiliktir.”

Kurtuluş Savaşında işgalci Fransızlar, İtalyanlar Mustafa Kemal’i destekledi, İngilizler de Osmanlı mirasından ve halifelikten vazgeçmek şartıyla aynı şeyi yaptı.

 

Ali Osman Eğilmez,TC Tarihine Giriş

İnceleyin:  Bediüzzaman'a Göre Mustafa Kemal Yahudi'dir
Muhammed Ali

Muhammed Ali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir