Osmanlı Devleti Ne Zaman ve Kim Tarafından Yıkıldı?

son-osmanli-meclisi-1 Osmanlı Devleti Ne Zaman ve Kim Tarafından Yıkıldı?

Saltanatın ilgasına geçmeden önce kısaca Osmanlı Devleti’nin yıkılış tarihine değinmek gerekiyor. Genel kaynak­larda Osmanlı Devleti’nin yıkılış tarihi olarak İstanbul’un İti­laf kuvvetlerince işgal edildiği tarih verilir. (İstanbul 1918’de fiilen 1920’de resmen işgal edildi.) Bu, yaygın ama yanlış bir bilgidir. Çünkü Osmanlı Dev­leti işgalden sonra da hukuken ve fiilen yaşamaya devam etmiştir. (Zaten Mondros’a göre işgal, barış antlaşmasına ka­dar sürecek, geçici bir durumdu.) Bir takım kısıtlamalara kar­şın Osmanlı Devleti’nin yasama, yürütme ve yargı makam­ları çalışmaya devam etmiş ve devlet çarkı dönmüştür. Bazı devlet organları ve makamları çalışamaz derecede kısıtlandı­ğında ise Osmanlı Devleti kendisine ait makam ve yetkilen Ankara’ya nakletmiştir.

Ankara’da kurulan Meclis, İstanbul’daki Meclis’in An­kara’ya taşınmış şeklidir. Zaten Ankara’daki Meclis ve Hükümet resmen İstanbul’daki otoriteleri kabul ediyordu; sadece fiilen çalışamadıklarını, esaret altında olduklarını ifade ediyordu. Onların kurtarılması için çalıştığını deklare edi­yordu. Dolayısıyla Osmanlı Devleti, işgalden sonra da huku­ken devam ediyordu, Batılı devletlerle müzakereler yapıyordu ve Ankara tarafından da resmen tanınıyordu… Tartışma, Osmanlı Devletinin fiilen devlettik edip edemediği noktasında idi; hukuken devam edip etmediği noktasında değil.

Dolayısıyla Osmanlı Devleti’nin yıkılış tarihi, İstanbul’un işgaliyle ilintilendirilemez. Osmanlı Devletinin yıkılışı iki hamlede ve iki aşamada olmuştur. Birinci hamlede devletin Saltanat kanadı yıkılmış ve böylece padişahlık kaldırılmıştır (1922). İkinci hamlede ise devletin Hilafet kanadı yıkılmış, Osmanlı’nın ümmet üzerindeki manevi otoritesi ilga edil­miştir (1924). Sonuç olarak, bir bütün olarak Osmanlı Dev­leti’nin yıkılış tarihi olarak 1922 ve 1924 tarihlerini dikkate almak gerekiyor.

Yine genel tarih kitaplarında, Osmanlı Devleti’ni yıkanlar olarak İtilaf Devletleri, hususen de İngiltere gösterilir. Osmanlı Devletini İngiltere öncülüğündeki İtilaf Kuvvetleri yıkmış gibi gösterilir. Osmanlı Devleti’nin yıkılış sürecini bunlar başlatmış olabilir ama resmen ve hukuken Osmanlı Devleti’nin yıkan güç, TBMM ve TBMM’ye hâkim olan odak­lardır. TBMM 1922 yılında Osmanlı Devleti’nin Saltanat ka­nadını; 1924’te de Osmanlı Devleti’nin Hilafet kanadını yık­mıştır. Böylece TBMM, kendisini doğuran ve yetkilendiren gücü, bizzat kendi eliyle tarihe gömmüştür… Bu netice, tari­hin hazin ve ibretlik bir tecellisi olsa gerek.

İnceleyin:  Lozan Antlaşması ve Hilafet,Saltanatın Kaldırılması

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Nasıl Geçildi? – Cemal Fedayi, s.84-85.

Yusuf Aslan

Tarih talebesi ve ilme pek meraklı.

41 thoughts on “Osmanlı Devleti Ne Zaman ve Kim Tarafından Yıkıldı?

 1. verdiginiz bilgiler tamamen yanlistir. Mondros ateskes antlasmasini osmanli dedeleriniz imzaladi.ayakta duramayan ve topraklarini kaybeden bir iktidarin yikilmasi ve guclu bir iktidarin ulkeyi yonetmesi sarttir. Bunun yaninda osmanli TBMM yi dogurmamis ve yetkisini vermemistir. TBMM yurekli bir askerin bir onderin bir kurtaricinin kesfidir.

  1. Ne yürekli askermiş ama hala belimizi doğrultamadık. Sizde satılmış dış mihrakların oyununa alet olmuş ülkeyi adeta bildiğiniz satmış kişilere yürekli mi deniliyor.

  2. Abdulhamit’i tahttan indirip Mehmet’i kim getirdi iyi arastir ögren.Abdulhamit toprak kaybetmemis bir padisahtir.Ac oku bakalim yönetim bilmeyen Mehmet’i kim getirmiş başa ve kendileri yönetip Osmanlinin parca parca bolunmesine sebep olmuş.

  3. Evet, bizim dedelerimiz Osmanlı! Ya senin?! Yahudi mi, Rum mu, İngiliz mi?! Ama Müslüman Türk olmadığı apaçık!
   M. Kemal, ilerideki emellerini tahakkuk etdirmek için, bir Osmânlı askeri olarak emperyalist devletlere karşı vatanın ve “Hilâfet ü Saltanatꞌın istihlâsına yemîn” etmesine rağmen Osmanlı Devletiꞌni târîhden silip enqâzı üzerine yeni bir devlet kurmayı ârzû etmiş biridir. Acabâ o, “Osmanlı Devleti’nin yıkılmasını isteyen, Türk ulusunun düşmanı değil, dostudur” diyen Siyonist Wladimir Ze’ev Jabotinsky (1880-1940) ile; ve “1911ꞌin yağmurlu bir Kudüs akşamında bir barda gazeteci Itamar Ben-Aviꞌye sırrını açıklayan çakırkeyf genç Osmanlı subayı” olarak kendisiyle tanışdığında asıl gizli hüviyyetini ifşâ etdiği bu Siyonist Yahûdî ile aynı fikrde miydi? Sözün özü: Başa geçmeği yıllar öncesinde kafasına koymuş bir “harîs”in, kuzu postuna bürünen kurt gibi ahıra sinsîce girerek orayı târ ü mâr etmek istemesinden dahâ tabîî ne olabilirdi?

 2. haklisin abi bu nankorler Atamizin bunca emanetini inkar ederler. Kimileri ise abdulhamitin hamidiye alaylarini over. Ancak hamidiye alaylari bir ise yaramamis ulkeyi kurtarmamis. Reformist padisah mahmutta bunca faaliyetleri ile bi sonuca varamamis. TC yi kuran ve bu ana kadar omuzlarda tutan atamizi (ataturk) inkar etmeyin.

  1. O ata dediginiz kisi vatani satti bandirma vapuruyla cikti samsuna ama o vapuru nerden buldu parayi kim verdi okadar para varsa neden asker yetistirmedi herkes adamligini bilecek

   1. Okudum okudum, ancak hiç bi bok anlamadım çünkü yazılan yorumlar, üfürükten tayyare selam söyle o yare. Şu yapılan yorumların içinde Osmanlı’nın gerçekten kimler tarafından ve hangi ülkeler tarafından yıkıldığı yazılmamış. Osmanlın yıkılış süresi 16.cı . yy, da başladı yıkan ülkeler,, başta. İngiltere. İtalya Fransa. İsrail asıllı alman siyaset bilimci. ve şu anki İsraili kuran alman asıllı türk düşmanı,, Nazi bozuntusu iki iş adamıdır. Bu adamların aynı zamanda mason, oldukları ve TBMM, binasının inşaatını yaptıkları belirtilmektedir. Eger buna gerçekten inanmak isterseniz,, meclisin en merham yerinde mason sembolü vardir.Osmanlıyı yıkan kafirler işte bu domuz heriflerdi.

  2. Atatürk İngiliz hayranıydı Osmanlı’nın parcalanmasına ve Amerika manda yonetimini kabul etti.. İnonu ulkeyi sattı

 3. evet osmanli dedelerimiz bir cok islahat ve faaliyette bulunmus ulkeyi kurtarmaya calismis ama nafile bir tek kurtarici vardi (Ataturk)

  1. Sizinkiler olmasaydı yani dost gibi gözüken düşmanlar. Zaten bu hallere düşmiyecektik. Ama bu halden Allahın izni ile kurtulacağız. Baka kalacaksınız.İslamiyet hakim olacak. Şeriat geri gelecek. Ülke eskisi gibi selamete erişecek. Oyunlarınız bitecek.

 4. ben osmanli tarihinin bircok noktasini ingiliz ve yunan kaynaklarindan arastirdim. Sevdiginiz ataturkun dile getirilmeyen hatalari var.onlari da yazin. Ama mondros konusunda haklisiniz dedelerimiz osmanli padisahlari ulkeden tamamen vazgecmistir

 5. Kabul ediniz veya etmeyiniz, hakikat-i hal budur. Ayrıca okuyun biraz yahu ilk okul bilgileri ile tarih konuşulmaz. Biraz da farklı görüşlere kulak verin ve onları da nazara alarak araştırın. Tek tip kafa ile bir yere varılamaz, bu kafa ile hakikat sevdasına düşülemez. Her görüşü değerlendirin. Mesela yapılan şu yorumlar içerisinde çok saçma ifadeler var. Ama ibret olsun diye onayladım. Okuyun okuyun okuyun. Saygılar.

 6. Ey “Müslümanım ama Atatürkçüyüm” diyen gafil arkadaşlar! Bu iletişim çağında bile utanmadan ve kızarmadan size yalan söylüyorlar. Gerisini varın siz düşünün.

  Kendi batıl davalarını sürdürebilmek için bir asra yakın zamandır sizi aldattılar.

  M. Kemal Atatürk ne antiemperyalisttir, ne de Islam’a hizmet etmiştir. M. Kemal Atatürk ne bizi kurtarmıştır, ne de 7 düvele karşı savaşmıştır. M. Kemal Atatürk ne Yunanlıları denize dökmüştür, ne de düşmanlarımız geldikleri gibi gitmişlerdir.

  M. Kemal’in ordusu Kurtuluş Savaşı’nda yalnızca Yunanlılara karşı savaşmıştır ve bu da aslında “muvazaa”, yani danışıklı idi. Yunanlıların Izmir’i işgal edip Anadolu’yu yakıp yıkarak ilerlemeleri; Osmanlı’yı, Hilafet’i ve Allahu Teala’nın emrettiği Islam kanunları ile yönetilmeyi tarihe gömmek için tertip edilmiş bir oyundu. Anadolu’da kalmak isteyen Yunanlılar neden her yeri yakıp yıksın? Bunun mantıklı bir açıklaması olabilir mi? Anadolu’yu yakıp yıkan Yunanlılardan Lozan’da tamirat parası alınmış mıdır? Lozan’da Yunanistan’dan Harp Tazminatı alınmış mıdır?

  Hayır, hiçbiri alınmamıştır. M. Kemal ve adamları Lozan’da bunları almaktan vazgeçmiştir…

  Artık o taş kafalariniza sokun.. ?

  1. Yazdigin yazida Ataturk 7 duvele karsi savasmadi bizi kurtarmadi demissin canakkaleye dayanan o yillarin en guclu donanmalari ve 7 duvele karsi kim savasti o zaman erdogan mi kurtardi bizi Ataturk ve silah arkadaslari kurtardi

 7. M.kemal’in müslüman olduğunu” anlatan nutuklar türedi.

   Atatürkçüler ille İslam tartışacaksa hadi gelin Mustafa Kemal’in yıllarca gizlenen konuşmala­rını raflardan indirelim.Göze alabiliyorsanız, O’nun Kazım Karabekir’e “herşeyden önce din anlayışını kaldırmalı­yız” dediğini ortaokul din kitaplarına koyalım. Bir İngiliz yazara söylediği “benim dinim yok. Ba­zen bütün dinler denizin dibine batsın istiyorum” sözlerini Diyanet İşleri Başkanlığı’nın girişine asalım.dediğini

   Can Dündar, 07.01.1995?

 8. Her kafadan bir ses cumhuriyetle osmanlının nasl bir iliskisi var cumhuriyet osmanliyimi ykti nasl bir bagdasma var cumhuriyet bizimmi

 9. Osmanlı devleti tarihin karanlık sularına gömüldü ve bunun tek sebeblisi mustafa kemal ve arkadaşlarıdır türkiye cumhiriyetini kurdular ve osmanlıyı saltanatı ve hakifeli kalsırdılar kanunları birikerine yalaklanmak için düznlediler türkçe diye getirdikleri algebe latin alfebesi getirerek osmanlıyı küçük düşürdüler arapça kuran islam diliydi bunu yapan adam ülkeyi kurtarmamış sadece olan devletin üstüne konmuştur hiç kimse akıl edemiyor mu onca sene osmanlıyı bitirmek sömürge yapmak isteyen dünya hiristayanlar yahüdiler hata bazı müslümanlar hata türk devletleri bile bunca yıl osmanlının kuyuunu kazmış ve osmanlıyı bitirmiş gömüşler napcaklardı toptan soykırım mı asla naptılar m.kemale dediler gel seni başkan yapalım ama türkiyeyi bize bağlı islamdan ızak tmmıyla bitik bi devlet yap bizim siZin kahraman dediğimiz m kemal attatürk de seve seve kabül eti devletine ihanet eti yanına topladıkları bir kaç kendini satmış komutanla bitmiş osmanlıyı tm mıyla yıktı geçti halifeli kaldırdı ve türkiyeyi kurda olay budur bu güne kadarda türkiyeyi türkiye yönetmedi türkiyeyi abd ingiltere vb dış devletler yöneti ta ki akp başa gelne kadar bi kaç cumur başkanı da bu oyunu görmüş türkiyeyi bu bataktan çıkarmaya çalışmıştır ama onlara da ya idam ya darbe ya da zehirlenerek öldürülmüştür son olaylardanda gördümüz gibi ab türkiyeye kapıları kapatı abd feto başkanını vermiyor pyd destekliyor bunlarda mı tesadüf türkiye güçleniyor türkiye artık uyandı ve artık kış uykusundan kaltı artık laf siyil icrat var

   1. Osmanlının son zamanlarında okuma yazma oranindan haberin yok goygoy yapıyorsun latin alfabesine geçerek öğrenciler tip dilini anladı okuma yazma oranı bir yıl içerisinde osmanli yi 2 ye katladı sizin gibi cahil osmanlı sempatizanları atatürk düşmanları yüzünden yeni nesil osmanlı dusmani olarak yetişecek yapmayın böyle osmanlıda selçuklu devletinin devamında kuruldu şimdi osmanlı hain mi neden selçuklu için son neferine kadar şehit düşmedi devlet kurdu demek gibi savma sizin bu söyledikleriniz

    1. sen ne diyon birader zır cahilsin..
     mustafa kemalin kendi sözü: “Dili bir çıkmaza saplamışsızdır…” nutugu okumayan elemanlar burda kemalist geciniyor kazım karabekiri Rıza nuru Nutugu oku sonra bir eleştiri ve fikir beyanında bulun..
     bütün tıp ibni sina nın kitablari çöp diye çöpe atıldi hurda niyetine satıldi osmanlı kütüphanesindeki akademik kitablarin hepsi osmanlıca idi latin albesine gecilince hepsi bulgaristana hurda niyetine satıdı diger ülkeler fabrika acip araba üretirken türkiyede sapka takmiyani asıyorlardı istiklal mahkemelerinde türkiyenin derdi şapka olmuştu ülke yi 20 sene ara ile darbe üstüne darbe ile geriye atttı kemalist rejim milletin olan her güzel şeyi bir felaket olarak gördüler yasakladilar trabzonu bombalıyan mustafa kemal Mehmet akifi sürgün eden mustafa kemal okuma yazma orani 2 ye katlamis hadi oradan be….
     1931 Başbakan İsmet İnönü ve Bulgaristan’a Satılan Osmanlı Evrakı Meselesi – 1931
     askerî, malî, ticarî, siyasî, hukukî, edebî, sanayi, denizcilik ve bilim tarihine ait kıymetli pek çok belge olmasına karşın, 30 ila 50 ton evrak, değersiz kağıt niyetine okkası üç kuruş on paradan, fabrikalarında hamur haline getirilmek üzere Bulgaristan’a satılır.

 10. Anlamadim bir konu var?
  Böyle köse yazalari, dedegim osmanlarin yandaslari ve torunlari . Türkiye cumhuriyeti ve Atatürk “ü nasil yargiliyorlar. , yarin bana sira geldigi zaman, bana de alevi deyerler , beni begenmez, toplumu begenmez, ailemi begenmezler. Atatürk bizi birlestirdi , bu kadar . herkez aklini topalarsin,, Adam olun Mustafa Kemal Atatürk…. bu kadar!!

 11. Selamün aleyküm arkadaşlar tartışmak güzeldir bilmediğini öğrenirsin ama birbirimizi kırmamak lazım bu ülke hepimizin hep birlikte sahip çıkmamız lazım Atatürk de osmanlıda ülkemiz için savaşmiştir ve bugünlere getirmiştirler birlikte şimdi bizim yapmamız gereken millet olarak birlik olmak ülkemizi dahada güçlü yapmak bugibi tartışmalar kimseye faydası yok

 12. Arkadaslar ataturk bir seferat yahudisidir balkanlardaki be kafkaslardaki ve tum avrupadaki yahudileri anadoluya yerlestirip turk insanini melezlestirmek icin yapilmis bir oyundur yahudiler her zaman her imparatorluklari ve devletleri yikmak icin bu Tarz oyunlar yaparlar o yuzden her donem yahudiler entrika yaparlar bu oyunu bilenler biliyor eski roma zamaninda.eski misir zamaninda avrupada polonyada rusyada ingilterede ispanyada Francada.ve nice yerlerde,yahudilik bir irktir arkadaslar cok cesitleri vardir tam 12 cesiti. Mesela Hitler donemi.tam bit oyun.holokost diyorlar herzaman ama filistini be muslumanlari ne yaptilar. Hitler bizi oldurdu diyorlar yalan be sibiryada.2.dunya savasindan sonra cok insani 30 milton yada daha fazla hiristiyan be muslumanlari sistematik sekilde kaltletiler.amabahsetmezler.sibirya kamplari.yonetenler yahudilerdi. Eski turkler horosandan gelir bugunku Afghanistan.ve atalarimiz yakisikli be guzel irkti simdi irk bozuldu.bunlar cok derine konular insan uzuluyor.afganistanida ayni sekilde yaptilar.hep ayni oyun.afganlarin dili turkcedir ve turk olduklari icin Rahat birakilmiyorlar.o yuzden yahudileri ve tiplerini iyi oyreninki evlilik yapmayin irkinizi koruyun belinize diktat edin.

 13. İnkılap yenilik demektir, geliştirmek eskisinin üzerine eklemeler yapıp ileriye taşımak demektir. Atatürk’ün yaptığı hiçbir şey inkılap değildir. DEVRİMDİR.
  Devrim eskisini yakıp yıkmak yenisini zorla getirmek demektir. Devrim, Atatürk’ün şuana kadar yaptığı ve bize çocukluğumuzdan beri anlatılan inkılap başlığı altında saklanan kelimedir.

 14. Bu tartismalara nerden geldim biliyormusunuz? Muhasebeciyim iktisat bölümü okuyorum istanbul üniversitesinde. Sınav öncesi çalışıyordum sınava gireceğim derse. Ders .atatürk ilke ve inkılapları. Konu osmanlı ve cumhuriyetin kuruluşu. Okuduğumu anlayamiyorum kitaptan osmanlı Bayaga savaşlar yapmış dış ülkeler de aynı topraklarımızı almak için Bayaga uğraşmışlar. Atatürk ilke ve inkılap larina gelince hakketen neyi tartışıyoruz? Ezanımız okunuyor camilerimiz var rahatça özgürce dinimizi yaşıyoruz. Bir kadın olarak haklarim var . Ötesi berisi yok herşey herkes birşeyler katmis. Çanakkale zafermizide şehit düşen evlatlarimizin kanı hakkı için tartışmayın

 15. Asırlardır Türkler devlet yıkıp devlet kurdu ,türk devletini kuranda yıkanda türktür.bir devlet zayıf düştümü o devlet yıkılıp yeni güçlü devlet kuran yine türktür.selçuklu devletinin kurucusu süleyman şah, tır.süleyman şah,’ın torunu osman gazi selçuklu devletini yıkıp osmanlı devletini kurmuştur.600 yıl hükündarlık eden 36 padişah gören osmanlı devleti,son padişah sultan vahdettinin ülkesinden kaçmasıyla yaveri Atatür görevi devralarak Türkiye cumhuriyetini kurmuştur.Atatürk osmanlının devamıdır.devlet yıkıp devlet kurmak türklerde olağan birşeydir.Ataturk vatan haini ise osman gazide dedesinin kurduğu selçuklu devletini yıktığı için osman gazidemi vatan haini oluyor.tarihte hain arıyorsanız sultan vahdetti ve 36.padişahı araştırın.Atatur olmasaydı ülke ne olurdu birde öyle düşünün.Atatürk osmanlının devamıdır ,

 16. O BATIRDI BU KARTARDI SONUC OLARAK BUGUNUN NESLİ GEÇMİŞİNDEKİ ATALARI NI SAYGIYLA DUA İLE ANIYOR ………. PEKİ YARININ NESLİ GELECEK YETİŞECEK NESİL BİZLERİ NASIL ANACAK ÇOK MERAK EDİYORUM ÜLKENİN HALİ İÇLER ACISI TOPRAKLARI KARIS KARIS SATIYORLAR KATAR DİYORLAR ATAR DİYOR LAR HER ÖNÜNE GELENE SATIYORLAR YERLERİ GELECEK NESİL BÜYÜKLERİMİZ ÖKÜZ GİBİ YATMİŞ SES CIKARTMAMIS AMMADA ÖTLEK KORKAK DİYECEK ONCA OYNANAN OYUNA HALA DÜŞÜYORSUNUZ DÜŞÜYORUZ ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN

 17. Uzun lafın kısası ingilizlerin uşakları tbmm yi kurdurup hilafeti kaldırdı lar osmanlı bitti ingilizlerin istediği kadar olan türkiyemiz kuruldu bu bu ladar basit

 18. Evet burda bir çok yorum okudum herkez kendince bir şekilde hakli ve gerçekten ne olduğunu asla bilemeyeceğiz sadece bize anlatılan ve gösterilen tarihi biliyoruz. Lakin en çok katıldığım konu biz Türkler tarihin her alanında yeni devlet kurmuş ve her şekil de ayakta kalmış bir milletiz tarihin en başında Çin lilere set yaptırmış dünyanın en güzel toprağı olan mezepotamya ya sahip olmuş kendini yenilmez zanneden Bizans a diz çöktürmüş ve kesiinlikle dünyanın merkezi olan İstanbul u feth etmiş 600 yıl dünyanın yarısından çoğuna hükmetmiş bir milletiz ama malesef ki nerde çokluk orda kalabalık diyeceğim, kaba konuşmak istemiyorum bir şekil de zaten bölünmeye mahkumduk evet ecdadımız zaten Türk ün gücünü her şekil de ve herzaman kanıtlamıştır ve bu bizim en büyük gururumuz . Yani biz Osmanlı olarak parçalanmaya bölünmeye mahkumduk hepimiz biliyoruz ki Türk ün Türk ten başka dostu yoktur bu yüzden ne geçmişe nede geleceğe ve dünya var oldukça gelecek olan kimseye hain demenin bir manası yoktur biz mille olarak çok güçlü olduğumuz için bugün karşımıza kim çıkar ise çıksın canımız i kanımızı bu toprak uğruna vereceğimiz için böyle gereksiz tartışmalara hiç gerek yok bu vatan Ne Mutlu Türküm diyen herkezindir ve kıyamete kadar da kimse bizi bizden ayırmaz hiç bir gerçek Türk evladı da toprağını bırakıp başka toprakta yaşayamaz biz esaret altında yaşayabilecek bir millet değiliz bu yüzdendir ki içerden bizi çökertmeye çalışıyorlar yıllardır alayının … O dış güçlerin

 19. Siz niye Osmanlı yi kötülüyor sunuz çünkü Anadolu yu itilaf devletleri geldiği zaman yani işgal ettiği zaman bizim Anadolu kadınlarına her türlü pisliği yaptılar sonra ondan gelen nesil
  Onların torunları işte Osmanlı yı yıktı niz ne oldu bir şey değişmedi yok kadın hakları yok eşitlik bunlar zaten Osmanlıca var di . Diğer sebebi Osmanlı yi niye bilmiyoz çünkü Atatürk zamanı Atatürk tüm osmanlı belgelerini Avrupa satmış onun için Osmanlı yi kotuluyoz çünkü belge yok
  Sultan ll.Abdülhamidin bir sözü var “Gün gelecek Osmanlı ruhu yeniden diriltecek”.

 20. Fesli Kadir gibi münafıkların yorumlarını okudukça neden ülkenin bu halde olduğu belli oluyor. Atatürk Rus generalin dediği gibi gerçekten yanlış milleti kurtarmış. Bu kadar nankör olmayı nasıl beceriyorsunuz acaba?

 21. Islama takmış amcalar yine yorum yapmış oturdukları yerden. Sanki o dönemde yaşayan birileri var aramızda da burdan herkes kendince doğrusunu birbirine dayatmaya çalışmış yine…2023e giriyoruz çağa ayak uydurarak biraz huzur içinde yaşasak.. kalmışsınız 19.Yy başlarında.
  tamam müslümansınız, bende öyle hatta bizde ama bunu duymak zorunda değiliz sürekli. Devlet; dini kitaplara bakılarak değil, dönemin şartlarına göre yönetiliyor. Yüzyılllar önce kurulan Osmanlı’nın yönetim tarzını bugün modern toplum kabul eder mi? Cumhuriyet çatısı altında yaşıyoruz 20.yy burası. İngiltere’de ki krallıkla bile dalga geçiyor kendi halkı… modern çağa uymuyor çünkü ama sempatik de olabiliyor. İleri gitmeyi, gelişmeyi ve çağı takip etmeyi desteklememiz lazım. Suudi Arabistan, Dubai buralarla dalga geçerdik çöl diye, ırkçı davranılırdı.. oralara gittiniz mi ülkelerini nasıl da geliştirmeye odaklanmışlar. Biz burda Osmanlı Devleti’ni, Cumhuriyet’in kurucusu Atatürk’ün yıktığıyla ilgili bölücü yazılar okuyoruz. 100 yıl geçmiş aradan, her yıl ülkenin dört bir yanında neşeyle kutlanan bir gün o gün …demek ki o dönem birşeyler doğru yapılmış. Ne sağcı ne de solcuyum oyumu gider kullanırım. Osmanlı’nın gelenekleri, o dönemin ruhu çok başka fakat Cumhuriyet’le yönetiliyoruz o dönemde yaşayanları ancak saygıyla anabiliriz. Yararlı bilgi paylaşımı yapalım, sürekli bu tür şeyleri tartışıyorsunuz yaşadığınız düzenin eksiklerine, yanlışlarına odaklanın. Biraz yeni bilgiler öğrenin, elinizin altında internet var başarılı ülkeler, toplumlar neyi doğru yapıyor bunlara bakın… sürekli geçmişe bakıyorsunuz gerek yok. Sizin doğrunuz size doğrudur, başkası da öyle düşünmek zorunda değil şuan tartışılmasında fayda yok. Lütfen canım ülkem… bir dost 🙂

 22. Çanakkale şehitliğine giden varsa baksın birtane Selanik şehidi varmı Atatürk İnançsız din düşmanıydı bu kısa ve öz Müslümanım diye geçinmeyin Ankara’da bira fabrikası kurup kızına kucağında bira içiren TAYYİP ERDOĞAN değildi Atatürktü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir