Filozoflardan Sözler:Solon

hikmetli-sozler-300x156 Filozoflardan Sözler:Solon

 

Solona “Küçüklükte utanmak mı daha övgüye değerdir, korkmak mı?” diye sorulunca şöyle demiştir “Utanmak daha övgüye değerdir. Çünkü utanmak, kişinin akıllı olduğunun göstergesidir. Korku ise kötü oldu­ğunun göstergesidir.”

———————

Solon oğluna şöyle demiştir: “Bir işi yapmaya karar verdiğinde tutkula­rın, aldığın kararın önüne geçmesin. İstişare et; (çünkü kişi şahsi görü­şünde yanılabilir); istişare ise yol gösterir.”

———————

Solon,oğlunun ölümü üzerine ağlamaya başladı.Birisi ona,’’Ağlamak neye yarar?’’deyince ‘’İşte bende buna ağlıyorum’’ cevabını verdi.

Kaynak:

İbn Fatik-Hikmetli Sözler

————————-

“İşlerin en faydalısı ve insanın içini en çok ferahlatanı kanaat ve rızadır. İşlerin en zararlısı ve en acı vereni ise açgözlülük ve öfkedir. İnsana ulaşması en tercih edilen şey sevinçtir ki o, kendisine ulaşan her faydanın meyvesidir. Sevince ulaşmak ancak kanaatle, iyilikle ve rıza ile olur. Hüzün ise açgözlülük ve öfkeyle olur. O halde kanaat ve öfke, sevinç ve hüzün bir araya gelmez.”

——————————-

Bir şeye sahip olan ona hâkim olur. Kim özgür olmak istiyorsa kendisinin olmayanı arzulamasın, ondan kaçsın, aksi takdirde onun kölesi olur.”

Kaynak:Şemseddin Şehrezuri – Nüzhetü-l Ervah

T.C Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı

 

İnceleyin:  Filozoflardan Sözler:Pisagor
Muhammed Ali

Muhammed Ali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir