Emanet

allah-icin-bugz-etmek-h1545471888-5b5985-300x150 Emanet

Ancak emniyet içerisinde iman edenler, emanete sahip çıkabilirler. İ. KALIN

Açalım biraz bu emniyetten ne kastetmiş ola hocamız. Bir kök var değil mi, emniyet, emanet ve iman. Bu üçü de bakıldığı zaman çok benzer kökler. Mana olarak bakıldığı zaman ise en üstünü imandır. Ancak emniyet içinde olan bir iman denilmiş, peki nedir emniyet içinde olan iman. Emniyet içinde olmak, emin olunmak, güvende ve güvenlikli olunmak değil midir, bunu da toparlarsak aslında artık sağlama alınmış olana varmaz mıyız?
Sağlam bir iman demek ne kadar yeterlidir bilemiyoruz ancak güçlü bir iman çok başkadır. Zaten kendisinden emin olunandır; hatta müslümanlar özgüvenini bu imandan almazlar mı?
….

Devamında ise bir emanetten bahsedilmiş. Bu emin olunan imanın emanetlere sahip çıktığından bahsetmiş. Biz bu dünya üzerinde varolan onlarca canlıdan biriyiz. Ve diğer tüm canlılardan üstün tutmuş yaradanımız. Ancak ne birbirinizle ne de diğer canlılarla bir savaş içinde olun dememiş ve bir üstünlük mücadelesine girelim diye de bizi üstün yaratmamamış. Müslümanlar üzerinde neşvünema olan birarada yaşayabilmek hususuyna gelindiği zaman, bize dünyadakiler emanet değil midir? Toprak bir emanet çünkü üzerine basıyoruz hatta Adem as zikredelim ki topraktanız. Hava bizi yaşatan en önemli unsurlardan biridir. Gökyüzü emanettir bize. Neden çünkü ayaklarımız yerde iken gönlümüz, gözümüz daime göklerdekindedir.

.. akrebi yaradanda gül goncasına hayat verende rabbimizdir. O zaman biz müslümanlara bir çoğu emanet değil midir?
Veda haccına gidelim birazda; ne diyordu Allah’ın Habibi; as hazretleri,
-kadınlar size Allahın emanetidir… bir soluklanalım burda. Çok çetin bir noktaya geldik. Allahın emaneti sübhanAllah.. vallahi nefesleri yoklamak gerek burda. Diyor ki onlar benim size olan emanetim. Yani nen sizin Rabbiniz olarak, sizden emin olarak onları size emanet ediyorum…

İnceleyin:  Annemarie Schimmel - İki Renkli Sırma Adlı Kitabından Alıntılar

… şimdi Muhammed as’a peygamberlik verilmeden evvel Mekke halkı ona Muhammed’ül emin diyordu. SübhanAllah. Biz senden eminiz; malımıza, canımıza, hanımlarımıza ve çocuklarımıza senden zarar gelmeyeceği hususunda senden asla şüpheye düşmeyiz demişlerdi Muhammede as.

Demekki müslüman bu şekilde olmalı imiş. Kendisinden emin olunan, şek ve şüpheye yer verilmeyen. Emin kimse olmak bize peygamber sünneti Allahın emri. Şimdi toparlayalım.. birer müslüman olarak nerdeyiz. Bizi dünyaya halife olarak gönderen ve bizi üstün yeteneklerle donatan rabbime hamdolsun. Bize akıl veren, bize aklımızı kullanmak için yetenek veren ve kalbimize nurunu koyan rabbime hamdolsun..
Birinin bize güvenmesine ihtiyacımız yok. Bir kul olarak Rabbimizin güveneceği bir kimse olmak gayemiz. Ve bilhassa imanımızı emniyete almamız, daha sora emin olmamız bize Peygamber hatırasıdır..

Yasemin ÖZEL

Muhammed Ali

Muhammed Ali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir